"Jamiyat taraqqiyotida kimning o‘rni muhim? – Ilmiy munozara"
7-yanvar kuni "Ijtimoiy-gumanitar" fanlar kafedrasi professor-o‘qituvchilari o‘rtasida "Jamiyatda kimning roli muhim? Erkaklarmi yoki ayollarmi?" mavzusida qiziqarli va mazmunli davra suhbati o‘tkazildi.
Mazkur munozara davomida professor-o‘qituvchilar o‘zlarining shaxsiy fikrlarini bildirishdi, ilmiy qarashlarini baham ko‘rishdi va tarixiy hamda zamonaviy dalillar asosida masalani turli nuqtai nazardan yoritishdi.
Ushbu davra suhbati nafaqat fikr almashinuvi, balki yangi g‘oyalar tug‘ilishiga ham xizmat qildi. Munozara so‘ngida barcha ishtirokchilar “Haftada bir kitob” loyihasi doirasida Muhammad Yassinning “Zikr qalb sultoni” asarini o‘qib, navbatdagi uchrashuvda asarni birgalikda tahlil qilishga kelishib olishdi.
Bu kabi davra suhbatlari ilmiy muhitni yanada rivojlantirishga, professor-o‘qituvchilar o‘rtasida intellektual muloqotni mustahkamlashga xizmat qiladi.

«Чья роль важна в развитии общества? - Научная дискуссия»
7 января среди профессоров и преподавателей кафедры социально-гуманитарных наук прошли дебаты на тему «Чья роль важнее в обществе? Мужчины или женщины?». По данной теме состоялся интересный и содержательный круглый стол.
В ходе дискуссии профессора высказали свое личное мнение, поделились научными взглядами и осветили проблему с разных точек зрения, основываясь на исторических и современных свидетельствах.
Данный круглый стол послужил не только обменом мнениями, но и генерированием новых идей. В конце обсуждения все участники согласились прочитать «Зикр Калб Султани» Мухаммада Ясина в рамках проекта «Одна книга в неделю» и совместно проанализировать произведение на следующей встрече.
Подобные круглые столы служат дальнейшему развитию научной среды и укреплению интеллектуального диалога между профессорами и преподавателями.