"Jamiyat taraqqiyotida kimning o‘rni muhim? – Ilmiy munozara"
7-yanvar kuni "Ijtimoiy-gumanitar" fanlar kafedrasi professor-o‘qituvchilari o‘rtasida "Jamiyatda kimning roli muhim? Erkaklarmi yoki ayollarmi?" mavzusida qiziqarli va mazmunli davra suhbati o‘tkazildi.
Mazkur munozara davomida professor-o‘qituvchilar o‘zlarining shaxsiy fikrlarini bildirishdi, ilmiy qarashlarini baham ko‘rishdi va tarixiy hamda zamonaviy dalillar asosida masalani turli nuqtai nazardan yoritishdi.
Ushbu davra suhbati nafaqat fikr almashinuvi, balki yangi g‘oyalar tug‘ilishiga ham xizmat qildi. Munozara so‘ngida barcha ishtirokchilar “Haftada bir kitob” loyihasi doirasida Muhammad Yassinning “Zikr qalb sultoni” asarini o‘qib, navbatdagi uchrashuvda asarni birgalikda tahlil qilishga kelishib olishdi.
Bu kabi davra suhbatlari ilmiy muhitni yanada rivojlantirishga, professor-o‘qituvchilar o‘rtasida intellektual muloqotni mustahkamlashga xizmat qiladi.

"Whose Role Is Crucial in Society's Development? – A Scientific Discussion"
On January 7, the Department of Social and Humanitarian Sciences hosted an engaging and thought-provoking roundtable discussion on the topic: "Whose Role Is More Important in Society – Men or Women?" Professors and teachers actively participated, sharing their personal opinions, scientific perspectives, and insights supported by historical and contemporary evidence.
The discussion served as a platform for exchanging diverse views and fostering intellectual dialogue. Participants explored the topic from various angles, enriching the conversation with thought-provoking arguments.
At the conclusion of the event, all participants agreed to read Muhammad Yassin's "Zikr Qalb Sultani" as part of the "One Book a Week" project. They plan to analyze the book collectively during their next meeting.
Such roundtable discussions not only contribute to the development of a vibrant scientific atmosphere but also promote intellectual growth and collaboration among academic staff.