An event within the framework of the telebridge project between
Navoi Innovation University and the Turkish State Anatoly University
On March 19, an event was held at Navoi Innovation University within the framework of the telebridge project between the Turkish State Anatoly University. The event discussed cooperation between the two universities, new opportunities in the field of research and education.
Together with professors and specialists of Anatoly University, teachers and students of Navoi Innovation University participated in this event online. The meeting held via telebridge considered issues of further strengthening bilateral cooperation, introducing scientific and technological innovations, and creating new educational programs.
The event discussed the values, historical and cultural significance of Navruz, as well as common traditions and customs between the peoples of Turkey and Uzbekistan. At the event, participants exchanged views on the importance of welcoming Navruz and how this holiday helps young people to be ready for innovations in the field of learning and science.
During the meeting held via video link, professors from Anadolu University and teachers from Navoi Innovation University expressed their views on the importance of the Navruz holiday in both countries and the further development of cooperation in various fields.
Also, the event provided suggestions for future seminars, internships and cooperation projects for teachers and students. This project was organized to strengthen friendly relations between the two universities and open up new directions in the field of education.