Navoiy innovatsiyalar universiteti va Turkiya davlati Anatolu universiteti o'rtasida teleko'prik loyihasi doirasida tadbir
Navoiy innovatsiyalar universiteti va Turkiya davlati  Anatolu
universiteti o'rtasida teleko'prik loyihasi doirasida tadbir
19 mart kuni Navoiy innovatsiyalar universitetida Turkiya davlati  Anatolu universiteti o'rtasida teleko'prik loyihasi doirasida tadbir o‘tkazildi. Tadbirda ikki universitet o‘rtasidagi hamkorlik, ilmiy-tadqiqot ishlari va ta’lim sohasidagi yangi imkoniyatlar muhokama qilindi.
Ushbu tadbirda Anatolu universitetining professor-o‘qituvchilari va mutaxassislari bilan birgalikda, Navoiy innovatsiyalar universiteti o‘qituvchilari va talabalari onlayn tarzda ishtirok etishdi. Teleko‘prik orqali o‘tkazilgan uchrashuvda ikki tomonlama hamkorlikni yanada mustahkamlash, ilmiy-texnologik innovatsiyalarni joriy etish va yangi ta’lim dasturlarini yaratish masalalari ko‘rib chiqildi.
Tadbirda Navro‘zning qadriyatlari, tarixiy va madaniy ahamiyati, shuningdek, Turkiya va O‘zbekiston xalqlari o‘rtasidagi umumiy an’analar va urf-odatlar haqida so‘z yuritildi. Tadbirda ishtirokchilar Navro‘zni qarshi olishning ahamiyati va bu bayramning yoshlar uchun o‘rganish va ilm-fan sohasidagi yangiliklarga tayyor bo‘lishga yordam berishi haqida fikr almashdilar.
Teleko‘prik orqali o‘tkazilgan uchrashuvda, Anatolu universiteti professorlari va Navoiy innovatsiyalar universiteti o‘qituvchilari Navro‘z bayramining har ikki mamlakatdagi ahamiyati va turli sohalarda hamkorlikni yanada rivojlantirishga oid mulohazalar bildirishdi.
Shuningdek, tadbirda o‘qituvchilar va talabalar uchun kelgusida seminarlar, amaliyotlar va hamkorlik loyihalari bo‘yicha takliflar berildi. Bu loyiha ikki universitet o‘rtasidagi do‘stona munosabatlarni mustahkamlash va ta’lim sohasida yangi yo‘nalishlar ochish maqsadida tashkil etilgan.

Мероприятие в рамках проекта телемоста между Навоийским инновационным университетом и Анатолийским университетом Турции
19 марта в Навоийском инновационном университете состоялось мероприятие в рамках проекта телемоста между Анатолийским университетом Турции. На мероприятии обсуждалось сотрудничество двух университетов, новые возможности в сфере исследований и образования.
В этом мероприятии в режиме онлайн приняли участие преподаватели и студенты Навоийского университета инноваций вместе с профессорами и специалистами Анатолийского университета. На встрече, состоявшейся по телемосту, обсуждались вопросы дальнейшего укрепления двустороннего сотрудничества, внедрения научно-технологических инноваций и создания новых образовательных программ.
На мероприятии были обсуждены ценности, историческое и культурное значение Навруза, а также общие традиции и обычаи между народами Турции и Узбекистана. На мероприятии участники обсудили важность встречи Новруза и то, как этот праздник помогает молодым людям быть готовыми к новому в сфере образования и науки.
В ходе телемоста профессора Анатолийского университета и преподаватели Навоийского инновационного университета выразили свое мнение о важности праздника Навруз в обеих странах и дальнейшем развитии сотрудничества в различных сферах.
Кроме того, на мероприятии для преподавателей и студентов были сделаны предложения по будущим семинарам, практикам и проектам сотрудничества. Данный проект создан с целью укрепления дружеских связей между двумя университетами и открытия новых направлений в сфере образования.