Tashabbus va ishbilarmonlik: faol talaba-qizlar
Shu munosabat bilan joriy yilning 11 mart kuni “Baraka Non Navoiy» MCHJ rahbari Karimova Shahnoza bilan Navoiy innovatsiyalar universiteti faol talaba-qizlari ishtirokida "Baraka Non Navoiy"  MCHJ binosida  uchrashuv tashkil etildi.
Uchrashuv chog'ida talaba-qizlar ayol tadbirkor bilan o'z maqsadi yo'lida shijoatli bo'lish va samarali mehnat qilish sirlari haqida suhbat qildilar. Bundan tashqari, non mahsulotlarining tayyorlanishi va xalq dasturxoniga yetib kelguniga qadar bosib o'tiladigan amaliy jarayonlarni kuzatish imkoniga ega bo'ldilar.
Uchrashuv talaba-qizlar uchun ilhom manbai bo'lib, ularga tadbirkorlik va mehnatsevarlikning ahamiyatini yanada chuqurroq anglash imkonini berdi.
Bu kabi tashabbuslar yoshlarning kelajakdagi muvaffaqiyatiga mustahkam poydevor bo'lib xizmat qiladi.

Initiative and entrepreneurship: active female students
The head of the limited liability company “Baraka Non Navoiy” in Navoi, Shahnoza Yandashovna Karimova, was awarded the “Shuhrat” medal by our President Shavkat Mirziyoyev, recognizing her as a role model for many of our women.
In this regard, on March 11 of this year, a meeting was organized with the head of “Baraka Non Navoiy” LLC, Shahnoza Karimova, with the participation of active female students of Navoi Innovation University, in the building of “Baraka Non Navoiy” LLC.
During the meeting, the female students talked with a female entrepreneur about the secrets of being ambitious and working effectively towards their goals. In addition, they had the opportunity to observe the practical processes that are followed before bakery products are prepared and reach the people's tables.
The meeting was a source of inspiration for the students, allowing them to further understand the importance of entrepreneurship and hard work.