Navoiy innovatsiyalar universiteti va Chuvash davlat pedagogika universiteti o‘rtasidagi hamkorlik istiqbollari
17.03.2025
Navoiy innovatsiyalar universiteti va Chuvash davlat pedagogika
universiteti o‘rtasidagi hamkorlik istiqbollari
Navoiy innovatsiyalar universiteti rektori J.Yo.Mavlonov Rossiya Federatsiyasining Chuvashiya davlatiga xizmat safari doirasida I.Ya.Yakovlev nomidagi Chuvash davlat pedagogika universitetiga tashrif buyurdi.
Tashrif chog‘ida Chuvash davlat pedagogika universiteti rektori Igor Vladimirovich Kojanov, ilmiy va innovatsion ishlari bo‘yicha prorektor Vladimir Nikolayevich Ivanov hamda Akademik G.N.Volkov nomidagi Etnopedagogika ilmiy-tadqiqot instituti rahbari Mixeyeva Svetlana Lvovna bilan uchrashuv tashkil etildi.
Uchrashuv davomida universitetlar o‘rtasida etnopedagogika va etnopsixologiya yo‘nalishlari bo‘yicha ilmiy tadqiqotlar olib borish, talabalar almashinuvi dasturlarini yo‘lga qo‘yish, ilmiy anjumanlar hamda stajirovkalar tashkil etish kabi masalalar muhokama qilindi. Shuningdek, kelgusidagi istiqbolli loyihalar yuzasidan fikr almashildi.
Bundan tashqari, Navoiy innovatsiyalar universiteti rektori Chuvashiyadagi O‘zbek Milliy Markaziga tashrif buyurib, u yerda o‘zbek millati, madaniyati va qadriyatlariga bo‘lgan e’tibor va hurmat haqida o‘z taassurotlari bilan o‘rtoqlashdi. Mazkur tashrif universitetlar o‘rtasidagi ilmiy va madaniy aloqalarni yanada mustahkamlashga xizmat qilishi kutilmoqda.

Prospects for cooperation between Navoi Innovation University and Chuvash State Pedagogical University
Prospects for cooperation between Navoi Innovation University
and Chuvash State Pedagogical University
The rector of Navoi Innovation University J.Yo.Mavlonov visited the Chuvash State Pedagogical University named after I.Ya.Yakovlev as part of a business trip to the Chuvashia state of the Russian Federation.
During the visit, a meeting was organized with the rector of the Chuvash State Pedagogical University Igor Vladimirovich Kozhanov, vice-rector for scientific and innovative work Vladimir Nikolayevich Ivanov, and the head of the Academician G.N. Volkov Research Institute of Ethnopedagogy Svetlana Lvovna Mikheeva.
During the meeting, issues such as conducting scientific research in the areas of ethnopedagogy and ethnopsychology between the universities, establishing student exchange programs, organizing scientific conferences and internships were discussed. Also, views were exchanged on future promising projects.
In addition, the rector of Navoi Innovation University visited the Uzbek National Center in Chuvashia, where he shared his impressions of the attention and respect shown to the Uzbek nation, culture, and values. It is expected that this visit will further strengthen scientific and cultural ties between the universities.