Olima ayollar – jamiyat ko‘zgusi
Navoiy innovatsiyalar universitetida Xotin-qizlar maslahat Kengashi va Ma’naviyat va ma’rifat bo‘limi tashabbusi bilan "Olima ayollar – jamiyat ko‘zgusi!" mavzusida davra suhbati tashkil etildi. Mazkur tadbirga ilm-fan va jamiyat taraqqiyotida faol ishtirok etayotgan nufuzli ayol mutaxassislar, Navoiy davlat universiteti professori, Viloyat Kengashi deputati Nosirova Shoira Normuratovna, Karmana tumani hokimi o‘rinbosari, Oila va xotin-qizlar bo‘limi boshlig‘i Shomiyeva Nargiza O‘ktamovna, Karmana tumani hokimligi Oila va xotin-qizlar bo‘limi mutaxassisi Dilfuza Hasanova tashrif buyurdi.
Tadbir davomida yurtimizda Prezidentimiz tomonidan xotin-qizlar uchun yaratilayotgan shart-sharoitlar, ularning ilmiy va innovatsion faoliyatini qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan islohotlar muhokama qilindi.
Davra suhbati davomida quyidagi masalalar atroflicha yoritildi:
– Ayollarning jamiyat hayotidagi o‘rni va ilmiy faoliyatdagi muvaffaqiyatlari;
– Innovatsion loyihalarda xotin-qizlar ishtirokini kengaytirish imkoniyatlari;
– Ayollar uchun yaratilayotgan davlat dasturlari va qo‘llab-quvvatlov tizimlari.
Ushbu uchrashuv universitet professor-o‘qituvchi ayollari va talaba-qizlar uchun muhim motivatsion maydon bo‘lib xizmat qildi. Ishtirokchilar tajriba almashib, kelajakdagi faoliyat yo‘nalishlari borasida qimmatli maslahatlar oldilar.

Женщины-ученые — зеркало общества
В Навоийском инновационном университете по инициативе Женского консультативного совета и Департамента духовности и просветительства был организован круглый стол на тему «Женщины-ученые – зеркало общества». В мероприятии приняли участие влиятельные женщины-эксперты, активно участвующие в развитии науки и общества, профессор Навоийского государственного университета, депутат областного совета Носирова Шоира Нормуратовна, заместитель хокима Карманинского района, заведующая отделом по делам семьи и женщин Шомиева Наргиза Уктамовна, специалист отдела по делам семьи и женщин хокимията Карманинского района Дилфуза Гасанова.
В ходе мероприятия обсуждались условия, созданные нашим Президентом для женщин в нашей стране, а также реформы, направленные на поддержку их научной и инновационной деятельности.
В ходе круглого стола были подробно рассмотрены следующие вопросы:
– Роль женщин в обществе и их достижения в научной деятельности;
– Возможности расширения участия женщин в инновационных проектах;
– Создаются государственные программы и системы поддержки для женщин.
Эта встреча послужила важной мотивационной платформой для женщин-преподавателей университетов и студенток. Участники обменялись опытом и получили ценные советы относительно дальнейших направлений деятельности.