Jadidilarning ma’rifatparvarlik xizmatlari
Navoiy innovatsiyalar universitetida “Ijtimoiy-gumanitar fanlar” kafedrasi o‘qituvchisi Ro‘ziyeva Nafosat Abdumumin qizi tomonidan “Pedagogika” yo‘nalishi 1-kurs kunduzgi ta’lim 1-guruh talabalari uchun “Pedagogika nazariyasi va tarixi” fanidan “Munavvar Qori Abdurashidxonov va Is’hoqxon To‘ra Ibratlarning yangi usul maktablarini tashkil etishdagi ma’rifatparvarlik xizmatlari va Abdulla Avloniyning pedagogik faoliyati va ta’lim-tarbiya haqidagi qarashlari” mavsusida ochiq dars o‘tkazildi.
Mashg‘ulot davomida talabalar jadidchilarning hayoti va ijodi, yangi usul maktablarini tashkil etishdagi ma’rifatparvarlik xizmatlari va pedagogik fikrlari haqida ma’lumotga ega bo‘lishdi.
Talabalar 2 guruhga bo‘linib, “Talaba kayfiyati”, “Tezkor fikr”, “Zehn matni”, “Haqiqat va yolg‘on”, “Atamalar izohi”, “Vediotopishmoq”  interfaol metodlar orqali o‘z bilim ko‘nikmalarini namoyon etishdi.

Просветительские заслуги джадидистов
В Навоийском инновационном университете преподаватель кафедры «Социально-гуманитарных наук» Розиева Нафосат Абдумумин кызы прочитала лекцию на тему «Теория и история педагогики» для студентов 1 курса очной формы обучения специальности «Педагогика», 1 группа, на тему «Просветительские заслуги Мунаввара Кори Абдурашидханова и Исхокхона Тора Ибрата в организации новых школ усула и педагогическая деятельность и взгляды Абдуллы Авлони на образование и воспитание».
В ходе занятия студенты узнали о жизни и деятельности джадидистов, их просветительских заслугах в организации новых школ усула, их педагогических идеях.
Студенты были разделены на 2 группы и продемонстрировали свои знания и умения с помощью интерактивных методов: «Настроение студента», «Быстрая мысль», «Мысленный текст», «Правда и ложь», «Объяснение терминов» и «Поиск видео».