Jadidilarning ma’rifatparvarlik xizmatlari
Navoiy innovatsiyalar universitetida “Ijtimoiy-gumanitar fanlar” kafedrasi o‘qituvchisi Ro‘ziyeva Nafosat Abdumumin qizi tomonidan “Pedagogika” yo‘nalishi 1-kurs kunduzgi ta’lim 1-guruh talabalari uchun “Pedagogika nazariyasi va tarixi” fanidan “Munavvar Qori Abdurashidxonov va Is’hoqxon To‘ra Ibratlarning yangi usul maktablarini tashkil etishdagi ma’rifatparvarlik xizmatlari va Abdulla Avloniyning pedagogik faoliyati va ta’lim-tarbiya haqidagi qarashlari” mavsusida ochiq dars o‘tkazildi.
Mashg‘ulot davomida talabalar jadidchilarning hayoti va ijodi, yangi usul maktablarini tashkil etishdagi ma’rifatparvarlik xizmatlari va pedagogik fikrlari haqida ma’lumotga ega bo‘lishdi.
Talabalar 2 guruhga bo‘linib, “Talaba kayfiyati”, “Tezkor fikr”, “Zehn matni”, “Haqiqat va yolg‘on”, “Atamalar izohi”, “Vediotopishmoq”  interfaol metodlar orqali o‘z bilim ko‘nikmalarini namoyon etishdi.

The Enlightenment Services of the Jadidists
A lecture on the subject “Theory and History of Pedagogy” was held at the Navoi Innovation University by the teacher of the Department of “Social and Human Sciences” Ro’ziyeva Nafosat Abdumumin qizi for the 1st year full-time students of the “Pedagogy” major, group 1, on the topic “The Enlightenment Services of Munavvar Qori Abdurashidxonov and Is’hoqxon Tora Ibrat in the Organization of New Usul Schools and the Pedagogical Activities and Views of Abdulla Avloni on Education and Upbringing”.
During the session, students learned about the life and work of the Jadidists, their enlightenment services in the organization of new usul schools, and their pedagogical ideas.
Students were divided into 2 groups and demonstrated their knowledge skills through interactive methods: "Student Mood", "Quick Thought", "Mind Text", "Truth and Lies", "Explanation of Terms", and "Video Search".