Favqulodda vaziyatlarga tayyorgarlik bo‘yicha muhim uchrashuv!
Navoiy Innovatsiyalar Universitetida Navoiy viloyati Favqulodda vaziyatlar markazi vakillari – Quvondiqov Bahodir, Rajabov Omonboy, Bozorov Umid hamda universitet xodimlari ishtirokida favqulodda vaziyatlarning oldini olish bo‘yicha yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.
Yig‘ilishda yer yuzida eng seysmik hududlardan biri bo‘lgan Turkiya davlatida tez-tez sodir bo‘ladigan zilzilalar va ularning oqibatlari haqida muhim ma’lumotlar berildi.
2026-yilga mo‘ljallangan fuqaro muhofazasi bo‘yicha onlayn o‘quv kurslariga tayyorgarlik masalalari muhokama qilindi.
Muhokama qilingan asosiy mavzular:
Favqulodda vaziyatlar turlari:
- Biologik
- Gidrologik
- Vidirologik
Epidemiologik favqulodda vaziyatlar turlari:
- Epizodik
- Epitifologik
- Texnologik
- Ekologik
Mavsumiy (yong‘inlar, is gazidan zaharlanish, botulizm kasalliklari va h.k.)
Shuningdek, universitet Favqulodda vaziyatlar xodimlari tomonidan 30 soatlik o‘quv kurslari tashkil etildi va ushbu kurslarni muvaffaqiyatli tamomlagan 70 nafar xodimga guvohnomalar topshirildi.
Ushbu tadbir favqulodda vaziyatlarning oldini olish, xodimlarimizning bilim va tayyorgarlik darajasini oshirishda muhim qadam bo‘ldi.

An important meeting on emergency preparedness!
A meeting on emergency preparedness was held at Navoi Innovation University with the participation of representatives of the Navoi Regional Emergency Center - Kuvondikov Bakhodir, Rajabov Omonboy, Bozorov Umid, and university employees.
The meeting provided important information about the frequent earthquakes and their consequences in Turkey, one of the most seismic regions on earth.
Preparations for online civil protection courses planned for 2026 were discussed.
Main topics discussed:
Types of emergencies:
-Biological
-Hydrological
-Vidirological
Types of epidemiological emergencies:
-Episodic
-Epityphological
-Technological
-Ecological
Seasonal (fires, carbon monoxide poisoning, botulism, etc.)
Also, 30-hour training courses were organized by the university's Emergency Situations staff, and 70 employees who successfully completed these courses were awarded certificates.
This event was an important step in preventing emergencies and increasing the level of knowledge and training of our employees.