Favqulodda vaziyatlarga tayyorgarlik bo‘yicha muhim uchrashuv!
Navoiy Innovatsiyalar Universitetida Navoiy viloyati Favqulodda vaziyatlar markazi vakillari – Quvondiqov Bahodir, Rajabov Omonboy, Bozorov Umid hamda universitet xodimlari ishtirokida favqulodda vaziyatlarning oldini olish bo‘yicha yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.
Yig‘ilishda yer yuzida eng seysmik hududlardan biri bo‘lgan Turkiya davlatida tez-tez sodir bo‘ladigan zilzilalar va ularning oqibatlari haqida muhim ma’lumotlar berildi.
2026-yilga mo‘ljallangan fuqaro muhofazasi bo‘yicha onlayn o‘quv kurslariga tayyorgarlik masalalari muhokama qilindi.
Muhokama qilingan asosiy mavzular:
Favqulodda vaziyatlar turlari:
- Biologik
- Gidrologik
- Vidirologik
Epidemiologik favqulodda vaziyatlar turlari:
- Epizodik
- Epitifologik
- Texnologik
- Ekologik
Mavsumiy (yong‘inlar, is gazidan zaharlanish, botulizm kasalliklari va h.k.)
Shuningdek, universitet Favqulodda vaziyatlar xodimlari tomonidan 30 soatlik o‘quv kurslari tashkil etildi va ushbu kurslarni muvaffaqiyatli tamomlagan 70 nafar xodimga guvohnomalar topshirildi.
Ushbu tadbir favqulodda vaziyatlarning oldini olish, xodimlarimizning bilim va tayyorgarlik darajasini oshirishda muhim qadam bo‘ldi.

Важная встреча по готовности к чрезвычайным ситуациям!
В Навоийском инновационном университете прошла встреча по готовности к чрезвычайным ситуациям с участием представителей Навоийского регионального центра по чрезвычайным ситуациям - Кувондикова Баходира, Раджабова Омонбоя, Бозорова Умида и сотрудников университета.
На встрече была предоставлена ​​важная информация о частых землетрясениях и их последствиях в Турции, одном из самых сейсмоопасных регионов на Земле.
Обсуждалась подготовка к онлайн-курсам по гражданской защите, запланированным на 2026 год.
Основные обсуждаемые темы:
Виды чрезвычайных ситуаций:
-Биологические
-Гидрологические
-Видирологические
Виды эпидемиологических чрезвычайных ситуаций:
-Эпизодические
-Эпитифологические
-Технологические
-Экологические
Сезонные (пожары, отравления угарным газом, ботулизм и т.д.)
Также сотрудниками Управления по чрезвычайным ситуациям университета были организованы 30-часовые обучающие курсы, 70 сотрудников, успешно прошедших эти курсы, получили сертификаты.
Данное мероприятие стало важным шагом в профилактике чрезвычайных ситуаций и повышении уровня знаний и подготовки наших сотрудников.