“Dolzarb 90 kun” loyihasi doirasida profilaktik tadbir o‘tkazildi
Davlatimiz rahbarining tashabbusi bilan yo‘lga qo‘yilgan “Dolzarb 90 kun” loyihasi doirasida joriy yilning 10-iyul kuni Navoiy innovatsiyalar universitetida O‘zbekiston Respublikasi Favqulodda vaziyatlar vazirligining 2025-yil 25-iyundagi 3/4/23-1769-sonli xatiga muvofiq profilaktik tadbir tashkil etildi.
Mazkur tadbir cho‘milish taqiqlangan joylar (daryolar, soylar, kanallar, ariqlar, ko‘llar, suv omborlari va fermer xo‘jaliklaridagi sun’iy suv havzalari)da cho‘milish oqibatida yuzaga keladigan baxtsiz hodisalarning oldini olishga qaratilgan.
Tadbir davomida Navoiy innovatsiyalar universiteti Yong‘in xavfsizligi bo‘linmasi inspektori Rashidov Shavkat suvda cho‘kishning asosiy belgilari, birinchi yordam ko‘rsatish usullari va cho‘kayotgan shaxsni qutqarish texnikasi bo‘yicha ma’lumotlar berdi hamda barcha ishtirokchilarni ogohlik va ehtiyotkorlikka chaqirdi.

Профилактическое мероприятие проведено в рамках проекта “Dolzarb 90 kun”
В рамках проекта “Dolzarb 90 kun”, инициированного Главой государства, 10 июля текущего года в Навоийском инновационном университете было организовано профилактическое мероприятие в соответствии с письмом Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Узбекистан от 25 июня 2025 года № 3/4/23-1769.
Данное мероприятие направлено на предотвращение несчастных случаев, связанных с купанием в местах, где купание запрещено (реки, ручьи, каналы, канавы, озера, водохранилища и искусственные водоемы на фермах).
В ходе мероприятия инспектор кафедры пожарной безопасности Навоийского инновационного университета Шавкат Рашидов рассказал об основных признаках утопления, методах оказания первой помощи и способах спасения утопающего, а также призвал всех участников к бдительности и осторожности.