“Dolzarb 90 kunlik” doirasida: Talabalar bandligi va tadbirkorlik ko‘nikmalarini rivojlantirish yo‘lida yangi bosqich
18.07.2025
“Dolzarb 90 kunlik” doirasida: Talabalar bandligi
va tadbirkorlik ko‘nikmalarini rivojlantirish
yo‘lida yangi bosqich
Yoshlarning kasbiy o‘sishini qo‘llab-quvvatlash, nazariy bilimlarini amaliyotda mustahkamlash va ularning bandligini ta’minlash bugungi kunda oliy ta’lim muassasalari oldidagi muhim vazifalardan biri hisoblanadi.
Aynan shu maqsadda, “Dolzarb 90 kunlik” dasturi doirasida Navoiy innovatsiyalar universiteti tomonidan Navoiy viloyati Xotin-qizlar tadbirkorlik markazi, “Madadkor yoshlar” markazi, “Ziyokor” ayollar va yoshlar markazi hamda “Qizlarjon” klubi bilan hamkorlikda “Muvaffaqiyat sari – biznesga ilk qadam” mavzusida o‘quv seminari tashkil etildi.
Mazkur seminar 2022-yil 4-mart kuni davlatimiz rahbari raisligida o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishida belgilangan oliy o‘quv yurtlari talabalari bandligini ta’minlash bo‘yicha ustuvor vazifalar ijrosi doirasida amalga oshirildi.
Seminar davomida talabalar tadbirkorlik asoslari, biznes yuritish tamoyillari, zamonaviy bozor muhitidagi imkoniyatlar, moliyaviy savodxonlik, marketing strategiyasi va risklarni boshqarish bo‘yicha zarur nazariy va amaliy bilimlarga ega bo‘ldilar.
Shuningdek, o‘z biznes g‘oyalarini shakllantirish, uni rejalashtirish va davlat tomonidan taqdim etilayotgan imtiyozlar va grantlar haqida batafsil ma’lumotga ega bo‘ldilar.

Within the framework of “Dolzarb 90 Kun”: A new stage in the development of student employment and entrepreneurial skills
18.07.2025
Within the framework of “Dolzarb 90 Kun”:
A new stage in the development of student
employment and entrepreneurial skills
Supporting the professional growth of young people, strengthening their theoretical knowledge in practice, and ensuring their employment are among the important tasks facing higher education institutions today.
For this purpose, within the framework of the “Dolzarb 90 Kun” program, Navoi Innovation University, in collaboration with the Navoi Regional Women's Entrepreneurship Center, the “Madadkor Yoshlor” Center, the “Ziyokor” Women and Youth Center, and the “Kizlarjon” Club, organized a training seminar on the topic “Towards Success - the First Step to Business”.
This seminar was held within the framework of the implementation of priority tasks to ensure the employment of students of higher education institutions, set at the videoconference meeting chaired by the Head of State on March 4, 2022.
During the seminar, students gained the necessary theoretical and practical knowledge on the basics of entrepreneurship, principles of doing business, opportunities in the modern market environment, financial literacy, marketing strategy and risk management.
They also received detailed information on the formation of their own business ideas, their planning, and the benefits and grants provided by the state.
At the end of the event, more than 60 participants were solemnly awarded special certificates from the Navoi Regional Women's Entrepreneurship Center.