Navoiy innovatsiyalar universiteti tashabbusi bilan Alisher Navoiy merosini o'rganishga bag‘ishlangan yirik ilmiy-amaliy anjuman o‘tkazildi
18.02.2025
NAVOIY INNOVATSIYALAR UNIVERSITETI TASHABBUSI BILAN ALISHER NAVOIY MEROSINI
O'RGANISHGA BAG‘ISHLANGAN YIRIK ILMIY-AMALIY ANJUMAN O‘TKAZILDI
2025-yil 14-fevral kuni Navoiy innovatsiyalar universiteti tashabbusi bilan “Alisher Navoiy ijodiy merosining bashariyat ma’naviy-ma’rifiy taraqqiyotidagi o‘rni” mavzusidagi Respublika ilmiy-amaliy anjumani bo‘lib o‘tdi.
Ushbu nufuzli tadbirda taniqli navoiyshunos va adabiyotshunos olimlar, jumladan, Alisher Navoiy nomidagi Toshkent davlat o'zbek tili va adabiyoti universiteti professori, filologiya fanlari doktori Nurboy Jabborov, Xalqaro Islom akademiyasi professori, filologiya fanlari doktori Aftondil Erkinov, Samarqand davlat universiteti professori, filologiya fanlari doktori Usmon Qobilov, Buxoro davlat universiteti professori, filologiya fanlari doktori Husniddin Eshonqulov, Mirzo Ulug'bek nomidagi O'zbekiston Milliy universiteti dotsenti, filologiya fanlari bo'yicha falsafa doktori (PhD) Shaxlo Hojiyeva,  Navoiy davlat universiteti dotsenti, filologiya fanlari bo'yicha falsafa doktori (PhD) Zarif Quvonovlar hamda universitet professor-o'qituvchilari, yosh tadqiqotchilar va talabalar ishtirok etishdi.
Anjumanda Alisher Navoiy merosining xalqaro miqyosdagi ahamiyati, uning jahon madaniyati va ilm-fan taraqqiyotiga qo‘shgan ulkan hissasi atroflicha muhokama qilindi. Xususan, Nyu-York Milliy kutubxonasida saqlanayotgan Navoiy qo‘lyozmalari va Amerika kutubxonalarida joylashgan nodir manbalar haqida qimmatli ma’lumotlar taqdim etildi.
Shuningdek, ilmiy anjumanda o‘zbek-turk ma’naviy merosini o‘zida aks ettirgan Yevropa muzeylari haqida fikrlar bildirilib, xorijiy kutubxonalarda saqlanayotgan o‘zbek merosi asosida tayyorlangan 3 jildlik kitoblar jamlanmasi universitetga sovg‘a qilindi.
Tadbir yakunida ilmiy anjumanda ishtirok etgan olimlarga maxsus sertifikatlar va  qimmatbaho esdalik sovg‘alari  topshirildi. Mazkur ilmiy uchrashuv Hazrat Navoiy merosini chuqur o‘rganish va targ‘ib qilish yo‘lida katta qadam bo'ldi. Mutaxassis olimlarning ma'ruzalari talabalarimizda Navoiy merosini anglashga bo'lgan qiziqishlarini yanada oshirganligi bilan muhim ahamiyat kasb etdi.

A large scientific and practical conference dedicated to the study of Alisher Navoi's heritage was held on the initiative of Navoi innovation university
A LARGE SCIENTIFIC AND PRACTICAL CONFERENCE DEDICATED TO THE STUDY OF ALISHER NAVOI'S HERITAGE WAS HELD ON THE INITIATIVE OF NAVOI INNOVATION UNIVERSITY
On February 14, 2025, a Republican Scientific and Practical Conference on the topic "The Role of Alisher Navoi's Creative Heritage in the Spiritual and Educational Development of Humanity" was held on the initiative of Navoi Innovation University.
This prestigious event was attended by well-known Navoi scholars and literary scholars, including Professor of the Tashkent State University of Uzbek Language and Literature named after Alisher Navoi, Doctor of Philology Nurboy Jabborov, Professor of the International Islamic Academy, Doctor of Philology Aftondil Erkinov, Professor of the Samarkand State University, Doctor of Philology Usmon Qobilov, Professor of the Bukhara State University, Doctor of Philology Husniddin Eshonkulov, Associate Professor of the National University of Uzbekistan named after Mirzo Ulugbek, Doctor of Philosophy (PhD) in Philology Shakhlo Hojiyeva, Associate Professor of Navoi State University, Doctor of Philosophy (PhD) in Philology Zarif Kuvonov, as well as university professors and teachers, young researchers and students.
The international significance of Alisher Navoi's legacy, his great contribution to the development of world culture and science, was discussed in detail at the conference. In particular, valuable information was presented about Navoi's manuscripts stored in the New York National Library and rare sources located in American libraries.
Also, the scientific conference expressed its views on European museums that reflect the Uzbek-Turkish spiritual heritage, and a 3-volume collection of books prepared on the basis of the Uzbek heritage stored in foreign libraries was donated to the university.
At the end of the event, the scientists who participated in the scientific conference were awarded special certificates and valuable souvenirs. This scientific meeting was a big step towards in-depth study and promotion of the heritage of Hazrat Navoi. The lectures of expert scientists were of great importance in that they further increased the interest of our students in understanding the heritage of Navoi.