Navoiy innovatsiyalar universiteti tashabbusi bilan Alisher Navoiy merosini o'rganishga bag‘ishlangan yirik ilmiy-amaliy anjuman o‘tkazildi
18.02.2025
NAVOIY INNOVATSIYALAR UNIVERSITETI TASHABBUSI BILAN ALISHER NAVOIY MEROSINI
O'RGANISHGA BAG‘ISHLANGAN YIRIK ILMIY-AMALIY ANJUMAN O‘TKAZILDI
2025-yil 14-fevral kuni Navoiy innovatsiyalar universiteti tashabbusi bilan “Alisher Navoiy ijodiy merosining bashariyat ma’naviy-ma’rifiy taraqqiyotidagi o‘rni” mavzusidagi Respublika ilmiy-amaliy anjumani bo‘lib o‘tdi.
Ushbu nufuzli tadbirda taniqli navoiyshunos va adabiyotshunos olimlar, jumladan, Alisher Navoiy nomidagi Toshkent davlat o'zbek tili va adabiyoti universiteti professori, filologiya fanlari doktori Nurboy Jabborov, Xalqaro Islom akademiyasi professori, filologiya fanlari doktori Aftondil Erkinov, Samarqand davlat universiteti professori, filologiya fanlari doktori Usmon Qobilov, Buxoro davlat universiteti professori, filologiya fanlari doktori Husniddin Eshonqulov, Mirzo Ulug'bek nomidagi O'zbekiston Milliy universiteti dotsenti, filologiya fanlari bo'yicha falsafa doktori (PhD) Shaxlo Hojiyeva,  Navoiy davlat universiteti dotsenti, filologiya fanlari bo'yicha falsafa doktori (PhD) Zarif Quvonovlar hamda universitet professor-o'qituvchilari, yosh tadqiqotchilar va talabalar ishtirok etishdi.
Anjumanda Alisher Navoiy merosining xalqaro miqyosdagi ahamiyati, uning jahon madaniyati va ilm-fan taraqqiyotiga qo‘shgan ulkan hissasi atroflicha muhokama qilindi. Xususan, Nyu-York Milliy kutubxonasida saqlanayotgan Navoiy qo‘lyozmalari va Amerika kutubxonalarida joylashgan nodir manbalar haqida qimmatli ma’lumotlar taqdim etildi.
Shuningdek, ilmiy anjumanda o‘zbek-turk ma’naviy merosini o‘zida aks ettirgan Yevropa muzeylari haqida fikrlar bildirilib, xorijiy kutubxonalarda saqlanayotgan o‘zbek merosi asosida tayyorlangan 3 jildlik kitoblar jamlanmasi universitetga sovg‘a qilindi.
Tadbir yakunida ilmiy anjumanda ishtirok etgan olimlarga maxsus sertifikatlar va  qimmatbaho esdalik sovg‘alari  topshirildi. Mazkur ilmiy uchrashuv Hazrat Navoiy merosini chuqur o‘rganish va targ‘ib qilish yo‘lida katta qadam bo'ldi. Mutaxassis olimlarning ma'ruzalari talabalarimizda Navoiy merosini anglashga bo'lgan qiziqishlarini yanada oshirganligi bilan muhim ahamiyat kasb etdi.

По инициативе Навоийского университета инноваций состоялась крупная научно-практическая конференция, посвященная изучению наследия Алишера Навои
ПО ИНИЦИАТИВЕ НАВОИЙСКОГО УНИВЕРСИТЕТА ИННОВАЦИЙ СОСТОЯЛАСЬ
КРУПНАЯ НАУЧНО-ПРАКТИЧЕСКАЯ КОНФЕРЕНЦИЯ, ПОСВЯЩЕННАЯ
ИЗУЧЕНИЮ НАСЛЕДИЯ АЛИШЕРА НАВОИ
14 февраля 2025 года по инициативе Навоийского инновационного университета состоялась Республиканская научно-практическая конференция на тему «Роль творческого наследия Алишера Навои в духовно-образовательном развитии человечества».
В этом престижном мероприятии приняли участие известные навоийские ученые и литературоведы, в том числе профессор Ташкентского государственного университета узбекского языка и литературы имени Алишера Навои, доктор филологических наук Нурбой Джабборов, профессор Международной исламской академии, доктор филологических наук Афтондил Эркинов, профессор Самаркандского государственного университета, доктор филологических наук Усмон Кобилов, профессор Бухарского государственного университета, доктор филологических наук Хусниддин Эшонкулов, доцент Национального университета Узбекистана имени Мирзо Улугбека, доктор философии (PhD) по филологическим наукам Шахло Ходжиева, доцент Навоийского государственного университета, доктор философии (PhD) по филологическим наукам Зариф Кувонов, а также преподаватели университета, молодые исследователи и студенты.
На конференции подробно обсуждалось международное значение наследия Алишера Навои и его огромный вклад в развитие мировой культуры и науки. В частности, была предоставлена ​​ценная информация о рукописях Навои, хранящихся в Нью-Йоркской национальной библиотеке, и редких источниках, находящихся в американских библиотеках.
Также на научной конференции были высказаны мнения о европейских музеях, отражающих узбекско-турецкое духовное наследие, а также университету был передан в дар трехтомный сборник книг, основанных на узбекском наследии, хранящихся в зарубежных библиотеках.
В конце мероприятия ученым, принявшим участие в научной конференции, были вручены специальные сертификаты и ценные памятные подарки. Эта научная встреча стала важным шагом на пути к глубокому изучению и популяризации наследия Хазрата Навои. Лекции ученых-экспертов имели большое значение для дальнейшего повышения интереса наших студентов к пониманию наследия Навои.