Milliy g'urur ramzi: NIUda Davlat madhiyasining 32 yilligi keng nishonlandi!
Joriy yilning 10 dekabr sanasida Navoiy innovatsiya universitetida O'zbekiston Respublikasi Davlat madhiyasining 32 yilligiga bag'ishlangan ma'naviy-ma'rifiy tadbir tashkil etildi.
Tadbirda universitet rahbariyati, professor-o'qituvchilari, ma'naviy-ma'rifiy ishlar bo'yicha prorektor, tyutorlar jamoasi hamda talabalar faol ishtirok etishdi.
Tadbirni universitet rahbariyati ochib berib, Davlat madhiyasining ahamiyati va uning har bir fuqaroning qalbida faxr-iftixor uyg'otishdagi o'rni haqida nutq so'zladi. Shuningdek, madhiyaga oid tarixiy ma'lumotlar, uning yaratilish tarixi va milliy g'ururni shakllantirishdagi ahamiyati haqida ma'lumot berildi.
Tadbir doirasida talabalar tomonidan tashkil etilgan ijodiy chiqishlar, qo'shiqlar hamda she'riy to'plamlar ijro etildi. Ayniqsa, Davlat madhiyasini birgalikda ijro etish ishtirokchilar qalbida yanada katta ilhom va g'urur uyg'otdi.
Universitetda bunday ma'naviy tadbirlar muntazam o'tkazilib, yoshlarda Vatanga muhabbat, milliy qadriyatlarga hurmat va g'urur hissini kuchaytirishga xizmat qilmoqda.

Symbol of national pride: 32nd anniversary of the National Anthem celebrated at NIU!
On December 10 of this year, 🏛 a spiritual and educational event dedicated to the 32nd anniversary of the National Anthem of the Republic of Uzbekistan was organized at Navoi Innovation University.
The university leadership, professors and teachers, vice-rector for spiritual and educational affairs, a team of tutors and students actively participated in the event.
The university leadership opened the event and delivered a speech about the importance of the National Anthem and its role in instilling pride in the hearts of every citizen. Information was also provided about the historical information about the anthem, the history of its creation and its importance in forming national pride.
Creative performances, songs and poetry collections organized by students were performed as part of the event. In particular, the joint performance of the National Anthem aroused even greater inspiration and pride in the hearts of the participants.
Such spiritual events are held regularly at the university, serving to strengthen the love for the Motherland, respect for national values, and a sense of pride among young people.