NIUda "Yashil makon" loyihasi amalda!
Joriy yilning 2-noyabr kuni davlatimiz rahbari tomonidan o'tkazilgan videoselektor yig'ilishida “Yashil makon” umummilliy loyihasini amalga oshirish, mazkur loyiha doirasida yiliga 200 mln. tup daraxt va buta ko'chatlarini ekish belgilangan edi.
Navoiy innovatsiyalar universiteti ham ushbu xayrli ishga o'z hissasini qo'shib, rektor J.Mavlonov boshchiligida oliygoh professor-o'qituvchilari, xodimlar hamda talabalar tomonidan mazkur loyiha doirasida oliygoh hududiga 300 tup manzarali va mevali daraxt ko'chalari o'tkazildi.
Daraxtlar hududning iqlim sharoitidan kelib chiqib, bog'lar hosil qilish va ko'kalamzorlashtirishni nazarda tutgan holda tanlab olindi.  Shu bilan birga har yili kuz va bahor oylarida ekiladigan daraxtlar parvarishiga, ularning keyingi taqdiriga ham e'tibor qaratilishi lozimligi belgilandi.
Davlatimiz rahbari ta'kidlaganidek, “Yashil makon” umummilliy loyihasi – bu bir yillik tadbir emas”. Yer va suv resurslarini, ekologik tizimni asrash hamda daraxt ko'chatlarini ekib, bog'lar yaratish orqali bizdan keyingi avlod ham munosib tabiiy muhitda yashashlari uchun tabiatga mehr va e'tibor berilsa, kelajak avlod ham munosib ekologik sharoitda yashaydilar.

The "Green Space" project is underway at NIU!
On November 2 of this year, at a videoconference meeting held by the head of our state, it was decided to implement the nationwide "Green Space" project, and within the framework of this project, to plant 200 million trees and shrubs per year.
Navoi Innovation University also contributed to this good cause. Under the leadership of Rector J. Mavlonov, professors, staff, and students of the university planted 300 ornamental and fruit trees on the university's territory as part of this project.
The trees were selected based on the climatic conditions of the region, taking into account the creation of gardens and landscaping. At the same time, it was determined that attention should be paid to the care of the trees planted annually in the fall and spring months, as well as their future fate.
As the head of our state noted, the national project "Green Space" is not a one-year event. "By preserving land and water resources, the ecological system, and planting trees and creating gardens, we show love and attention to nature so that the next generation can live in a decent natural environment, and future generations will also live in decent ecological conditions.