NIUda "Yashil makon" loyihasi amalda!
Joriy yilning 2-noyabr kuni davlatimiz rahbari tomonidan o'tkazilgan videoselektor yig'ilishida “Yashil makon” umummilliy loyihasini amalga oshirish, mazkur loyiha doirasida yiliga 200 mln. tup daraxt va buta ko'chatlarini ekish belgilangan edi.
Navoiy innovatsiyalar universiteti ham ushbu xayrli ishga o'z hissasini qo'shib, rektor J.Mavlonov boshchiligida oliygoh professor-o'qituvchilari, xodimlar hamda talabalar tomonidan mazkur loyiha doirasida oliygoh hududiga 300 tup manzarali va mevali daraxt ko'chalari o'tkazildi.
Daraxtlar hududning iqlim sharoitidan kelib chiqib, bog'lar hosil qilish va ko'kalamzorlashtirishni nazarda tutgan holda tanlab olindi.  Shu bilan birga har yili kuz va bahor oylarida ekiladigan daraxtlar parvarishiga, ularning keyingi taqdiriga ham e'tibor qaratilishi lozimligi belgilandi.
Davlatimiz rahbari ta'kidlaganidek, “Yashil makon” umummilliy loyihasi – bu bir yillik tadbir emas”. Yer va suv resurslarini, ekologik tizimni asrash hamda daraxt ko'chatlarini ekib, bog'lar yaratish orqali bizdan keyingi avlod ham munosib tabiiy muhitda yashashlari uchun tabiatga mehr va e'tibor berilsa, kelajak avlod ham munosib ekologik sharoitda yashaydilar.

В НИУ реализуется проект «Зеленое пространство»!
2 ноября текущего года на совещании проведенном главой нашего государства, было решено реализовать общенациональный проект «Зеленое пространство» и в рамках этого проекта высаживать 200 миллионов деревьев и кустарников в год.
Внес свой вклад в это доброе дело и Навоийский университет инноваций, под руководством ректора Ж.Мавлонова профессора и преподаватели, сотрудники и студенты университета в рамках данного проекта посадили на территории университета 300 декоративных кустарников и плодовых деревьев.
​Деревья подбирались исходя из климатических условий местности, с учетом создания садов и ландшафтного дизайна. При этом определено, что следует уделить внимание содержанию деревьев, посаженных осенью и весной, и их дальнейшей судьбе.
Как отметил глава нашего государства, национальный проект «Зеленое пространство» – это не однолетнее мероприятие. Защищая земельные и водные ресурсы, экологическую систему, сажая деревья и создавая парки, если мы будем проявлять любовь и внимание к природе, чтобы поколение после нас могло жить в подходящей природной среде, следующее поколение также будет жить в подходящей экологической среде.