NIU professor-o‘qituvchilarining ilmiy yutuqlari e’tirof etildi
Navoiy innovatsiyalar universitetida ilmiy salohiyatni oshirish, ta’lim sifatini yanada rivojlantirish yo‘lida yana bir muhim natijaga erishildi. Universitet Kengashining 8-son yig‘ilishida kengash raisi, s.f.d. (DSc), professor Mavlonov Jo‘rabek Yorqulovich ilmiy unvon va darajaga ega bo‘lgan professor-o‘qituvchilarni samimiy qutlab, ularning yutuqlarini alohida e’tirof etdi.
Mazkur yig‘ilishda p.f.f.d. (PhD) Kubayeva Mavluda Baxtiyor qizi Universitet Kengashi tavsiyasiga asosan dotsent ilmiy unvonini, shuningdek, Filologiya va tillarni o‘qitish kafedrasi o‘qituvchisi Payzulayeva Ra’no Mahmudovna f.f.f.d. (PhD) ilmiy darajasiga ega bo‘lganligi munosabati bilan universitet rahbariyati tomonidan taqdirlandilar.
Bu yutuqlar universitet ilmiy salohiyatining yuksalishiga, ta’lim jarayonining sifat jihatdan o‘sishiga hamda yosh tadqiqotchilarni ilmiy izlanishlarga ruhlantirishga xizmat qilishi bilan ahamiyatlidir. Navoiy innovatsiyalar universiteti jamoasi ilm-fan rivojiga o‘z hissasini qo‘shish yo‘lida izchil harakat qilishda davom etmoqda.

Scientific achievements of NIU professors and teachers recognized
Another important result was achieved in Navoi Innovation University in terms of increasing scientific potential and further developing the quality of education. At the 8th meeting of the University Council, the Chairman of the Council, Doctor of Political Sciences (DSc), Professor Mavlonov Jurabek Yorqulovich sincerely congratulated the professors and teachers who received scientific titles and degrees and especially recognized their achievements.
On the occasion of the receipt of the scientific title of Associate Professor by the University Council of the Doctor of Philosophy (PhD) in Pedagogical Sciences Kubaeva Mavluda Bakhtiyor, as well as the receipt of the scientific degree of Doctor of Philosophy (PhD) in Philology and Language Teaching by the teacher of the Department of Philology and Language Teaching Paizulaeva Ra'no Makhmudovna, the university leadership expressed its sincere congratulations at the Scientific Council and wished them success in their further scientific activities.
These achievements are significant in that they contribute to the enhancement of the university's scientific potential, the qualitative growth of the educational process, and the encouragement of young researchers to scientific research. The Navoi Innovation University team continues to consistently work towards contributing to the development of science.