Zulfiyaxonim – ilhom va ehtirom timsoli
Navoiy Innovatsiyalar Universiteti Axborot-resurs markazida "Iqtidorli talabalar bilan ishlash" bo‘limi tomonidan 1-mart – O‘zbek shoirasi Zulfiyaxonim hayoti va ijodiga bag‘ishlangan davra suhbati tashkil etildi.
Tadbirda universitetda tahsil olayotgan, "Zulfiyaxonim" davlat mukofoti sovrindorlari – Usmonova Sevinch Uktam qizi, Odilova Sitora Ergash qizi va G‘afforova Nilufar Sherali qizi ishtirok etib, o‘z yutuqlari, ijodiy izlanishlari va kelajak rejalari haqida so‘z yuritishdi. Ular o‘zlarining ilm-fan va ijodiy faoliyatdagi muvaffaqiyatlari bilan yosh tengdoshlariga o‘rnak bo‘lishdi.
Davra suhbati davomida universitetning iqtidorli talaba qizlari Zulfiyaxonim ijodidan namunalar o‘qib, shoiraning hayot yo‘li, ijodiy merosi va ayol adabiyotiga qo‘shgan ulkan hissasi haqida fikr almashishdi. Shuningdek, "Zulfiyaxonim" mukofotining tarixi, uning mazmun-mohiyati hamda mazkur yuksak e’tirofga loyiq bo‘lish uchun qanday fazilatlar talab etilishi to‘g‘risida batafsil ma’lumotlar berildi.
Tadbir so‘ngida ishtirokchilar Zulfiyaxonim hayoti va ijodi haqida maxsus tayyorlangan videorolikni tomosha qilib, shoiraning samimiy she’riyati va ona yurti, millatiga bo‘lgan cheksiz muhabbatini yana bir bor his etdilar. Ushbu davra suhbati nafaqat adabiy-ma’rifiy tadbir, balki yosh avlodni ilhomlantiruvchi, ularni ijod va izlanish sari undovchi muhim uchrashuv bo‘ldi.

Зульфияханим - символ вдохновения и уважения
Отдел по работе с одаренными студентами Навоийского инновационного университета организовал в Информационно-ресурсном центре круглый стол, посвященный рождению и творчеству узбекской поэтессы Зульфияханым.
В мероприятии приняли участие студенты университета, лауреаты государственной премии «Зульфияхоним» - Усмонова Севинч Уктам кызы, Одилова Ситора Эргаш кызы и Гаффорова Нилуфар Шерали кызы, которые рассказали о своих достижениях, творческих поисках и планах на будущее. Они стали примером для своих младших сверстников своими успехами в науке и творческой деятельности.
В ходе круглого стола талантливые студентки университета прочитали отрывки из стихотворений Зульфияханым и обменялись мнениями о жизненном пути поэтессы, творческом наследии и ее большом вкладе в женскую литературу. Также была предоставлена ​​подробная информация об истории премии «Зульфияханым», ее содержании и качествах, необходимых для того, чтобы быть достойным этого высокого признания.
В завершение мероприятия участники посмотрели специально подготовленный видеоролик о жизни и творчестве Зульфияханым, еще раз проникнувшись искренней поэзией поэтессы и ее безграничной любовью к своей Родине и народу. Этот круглый стол стал не только литературным и образовательным мероприятием, но и важной встречей, которая вдохновила молодое поколение и побудила их к творчеству и исследованиям.